Gode links

Netadresser til danske planteskoler, gartnerier og frøhandlere.

Danske planteskoler og havecentre med onlinehandel:

Blomsterliv. Løg og planter www.blomsterliv.dk
Enemærkets Hostahave. Hosta, minitræer www.Enemaerkets-hostahave.dk
Hosta Danmark. Beskrivelser og plantesalg www.hostadanmark.dk
Laubjergs Havecenter. www.laubjergs-havecenter.dk
Park og Landskab. Haveplanter og tilbehør www.parkoglandskab.dk
Plantetorvet. Haveplanter og tilbehør www.plantetorvet.dk
Pæoneksperten. Pæoner www.paeoneksperten.dk
Rosenplanteskolen i Løve. Roser www.roses.dk
Rosenposten. Roser www.rosenposten.dk
Roser til haven. Roser www.rosertilhaven.dk
Staudefeen. Stauder www.staudefeen.dk
Thyboesminde Stauder. Stauder og hyld www.thyboesmindestauder.dk

Frø – og løgbutikker med onlinehandel:

Frøbutikken. Økologiske frø www.froebutikken.dk
Frøtorvet Staudefrø www.froetorvet.dk
Jyllands Frøhandel www.froehandel.dk
Larsens Planteimport, sjældne løg og frø www.lilies.dk
Primafrø. www.primafroe.dk
Solsikken. www.solsikken.dk
The Plantexplorer, bl. Græskar www.theplantexplorer.com

Danske planteskoler og havecentre med detailsalg:

Assens Planteskole. Stort sortiment www.assens-planteskole.dk
Bo – Grønt . www.bo-groent.dk
Caroline Mathildestiens Planteskole. Stauder www.mathildestien.dk
Christensens Planteskole. Stort udvalg www.christensens-planteskole.dk
Dansk Bambuskultur www.bamboo.dk
De Gamle Sorter. Gamle sorter af frugttræer www.de-gamle-sorter.dk
Dueholms Planteskole www.dueplant.dk
Grønne Danmark. Sammenslutning af plantesk. www.groennedanmark.dk
Hjørnegård Rhododendron. www.hjoernegaard.dk
Hobbyland Roskilde. www.hobbylandaps.dk
Hvidbjerg Planteskole. Surbundsplanter. www.kalmiopsis.dk
Kalundborg Planteskole. Mistelten. www.mistelten.dk
Kirstens Staudegartneri. www.kirstens-stauder.dk
Lønbæk Planteskole. Sjældne buske og træer www.loenbaek.dk
Overdam Planteskole. Prydgræsser www.overdam.dk
Plantekassen. www.plantekassen.dk
Planteriget, Greve www.planteriget.dk
Planteskoleringen, sammenslutning www.planteskole-ringen.dk
Roeds Planteskole, Randers www.roeds-planteskole.dk
Rhododendronhaven, Tørring www.rhodo.dk
Rosenplanteskolen. Ellen og Hugo Lykke www.rosenplanteskolen.dk
Sitas. Store træer og buske www.sitas.dk
Solhøj Planter. Sjældne træer og buske www.solhoj-planter.dk
Staudemarken, Vendsyssel www.staudemarken.dk

Engelske planteskoler med online handel:

Beeches Nursery. Planteskole www.beechesnursery.co.uk
Broadleigh Garden. Løg og knolde www.broadleighbulbs.co.uk
David Austin. Roser www.davidaustinroses.com
Peter Beales Roses. Roser www.classicroses.co.uk

Engelske frøfirmaer:

Thompson & Morgan 2000 forskellige slags www.thompson-morgan.com
Chiltern Seeds 5000 forskellige slags www.chilternseeds.co.uk
Halcyon Seeds. Grønsagsfrø www.halcyonseeds.co.uk
Suttons. Mere end 1500 slags frø www.suttons-seeds.co.uk
The Vida Verde Sees Collection. Grønsagsfrø www.vidaverde.co.uk

Hollandske planteskoler med online handel:

C. Esveld. Kæmpesortiment www.esveld.nl
Kwekerij Mesker. Græsser og Bambus www.kwekerij-mesker.com

Boghandel på nettet:

Amazon www.amazon.co.uk
Chrysalis Books www.chrysalisbooks.co.uk
Plantarum. Dansk boghandel med havebøger www.plantarum.dk
RHS. Det kongelige Engelske Haveselskab www.rhs.org.uk
Timber Press. Grundige have- og plantebøger www.timberpress.com